Our Group History

Scouting in Bloxham

I have tried my best to make sure the information here is accurate but there may be some mistakes and for those I apologise.  If you can help fill in any of the details or correct any of the mistakes then please contact me at graham.duckworth@talk21.com
Details in Blue from 1910 to 1970 are taken from Trevor Parry’s book “Scouting for Banbury Boys” (Robert Boyd Publications, 2008) with grateful thanks to him for all his hard work.

1907

Baden-Powell held a camp on Brownsea Island in Poole, Dorset, to try out his ideas and brought together 20 boys from a variety of backgrounds. The success of the camp spurred him on to finish what would become a classic book of the 20th century. 

1908

Scouting for Boys was published in six fortnightly parts at 4d a copy. What had been intended as a training aid for existing organisations became the handbook of a new Movement, which secured the royal seal of approval the following year when King Edward VII agreed to the introduction of the King’s Scout Award.

1910
The following information was found by Peter Ford of the International Badger Club in the Headquarters Gazette of July 1910.
 

Banbury Guardian 14th April reported a combined exercise between the newly formed 1st Bloxham Troop and 1st Banbury Troop.

Local Press report 20th June: Bloxham lad called Brooks was saved from drowning at Wykham Mill by a Scout Patrol Leader, Henry Grinter who dived in, rescued him and then took young Brooks home.

The Banbury Advertiser 29th September (Report of “A Rally of the SCOUTS of Banbury & District) Troops represented included Bloxham, Scoutmasters present included Mr W Bradford (Bloxham) and Mr C Woodford (Bloxham) assistant scoutmaster.

1911

January 31st Scoutmaster Mr W Badford (village schoolmaster & choirmaster) is awarded his Scout leader warrant.

In February 1911 according to a return made to Scout Headquarters, the Banbury District consisted of two troops; 1st Banbury & 1st Bloxham with a total strength, including leaders of 67.

16th June Assistant Scoutmaster Mr R W Booth is awarded his Scout leader warrant.

1914 THE GREAT WAR (world war 1)

1916
The following information was found by Peter Ford of the International Badger Club in the Gilwell records of 1916 documents.
Scoutmistress for 1st Bloxham was Miss Hopkinson. Probably due to the 1st World War.
2nd Bloxham (Picture Below)
Scout master for 2nd Bloxham J H Stembridge (right) and Assistant Scoutmaster was Mr Alexander (left)

July: 2nd Bloxham at their summer camp in Anyhoe Park.

Late 1916: Norman Braggins District Scoutmaster is replaced by Mr JH Stembridge, Scoutmaster of 2nd Bloxham (All Saints School)

1918

Only three troops remain in the district; 1st Banbury, 1st Bloxham & 2nd Bloxham (Public School) each with Wolf Cub Packs attached.
1920
The War Memorial is built and on the 20th September 1st Bloxham Scouts are there to honour those who gave their lives for us.
20th September 1920
 Picture below: Taken after Church Service Church Street outside Connie Hirons house with Henry Hirons looking towards band.1927-28

1928

Captain the Hon. Geoffrey Fiennes, eldest son of Lord & Lady Seye & Sele of Broughton Castle is Made District Commissioner.
1st Bloxham Boy Scout Troop (1927/28) outside the village school complete with their band instruments and drums (the base drum is now in Bloxham Village Museum).  The leaders in the 2nd row are (5th from left) Scoutmaster , Rev J D Ward.  To his right (fourth from the left) is Assistant Scoutmaster Fred Mawle (who later took over the running of the troop for many years).
The following information was found by Peter Ford of the International Badger Club in the Gilwell records.
Showing below that in 1928 the Group increased numbers adding both a Cub Pack and Rover Unit to the existing Scout Troop.

Picture below is from the Banbury Advertiser 21 June 1928

Photo below: Banbury Road June 11 1928

Picture below: Going past Merrivales Lane and Connie Hirons  June 11 1928

1929

Banbury Advertiser 4 April 1929:
Capt. J.D.Ward, C.A Scout Master of the Bloxham Troop of boy Scouts, met  with an unfortunate accident when engaged in Scout manoeuvres on Easter Monday. it appears that when jumping over a hedge he collided with two other Scouts and sustained concussion, from which however, he is gradually recovering in the Horton Hospital.
August: The Coming of Age (3rd) World Jamboree at Arrowhead Park, Birkenhead was visited by 2nd Bloxham Troop and a small detachment from 1st Bloxham together with Geoffrey Fiennes.  It was called the "Coming of Age” Jamboree because it celebrated the 21st anniversary of the Scouting Movement. 

November: Bloxham School Scouts (2nd Bloxham) produced a film about Scouting with the help from Norman Blinkhorn, who was a professional photographer and the Scoutmaster L H Sutton, entitled “Wake Up and Scream”.

1930

The District organise a scout boxing tournament the finals being held at the Co-operative garage in Broad Street, Banbury with over 500 people in attendance.  1st Bloxham Scouts won the majority of the honours.

April 24th the Banbury Guardian report 1st Bloxham as the largest group in the County with 77 members.  “On Sunday the group paraded.  The sight of the scarlet & royal blue scarves and the sound of the bugle band coming up the street had it’s own thrills & glamour.”
December: 1st Bloxham at their annual concert show a film that has been made by their own cinematography  department.  It would appear that this was an experiment with a view to doing something more serious.
Leaders from around this period, believed to be:
Top left ? Top middle Mr Joe Callow   Top right ?
Middle left Lord Saye and Sele Middle centre left William Southam Middle centre right Fred Mawle Middle right Norman Blinkhorn
Bottom left ? Bottom middle Rev Ward Bottom right Leslie Clifton

1931
1st Bloxham receive a letter from Lord Robert Baden Powell
The following information was found by Peter Ford of the International Badger Club in the Gilwell records.
1932

January: 1st Bloxham show “On the Track”, a full length (silent) feature film lasting 1hr 45mins at the Ex-Serviceman’s Hall, and was reported in the Banbury Advertiser & Banbury Guardian to rave reviews.  Stars included Lord Sale and Sele, Captain the Hon Geoffrey Fiennes and roped in “villain” assistant scoutmaster at 1st Bodicote Jim Lewis.  It would have been shown earlier however due to a fire much of the film was lost in a fire at Norman Blinkhorn’s studio and had to be remade.  No record of the film has yet been found!

1937
The following information was found by Peter Ford of the International Badger Club in the Gilwell records.

1939 World War II

1941

Baden Powell dies.  A memorial service was held at St Mary’s Church Banbury and was attended by Group Scout Leader F Mawle of 1st Bloxham plus over 500 other former Scouts & Guides.
The following information was found by Peter Ford of the International Badger Club:
Under "The Boy Scouts Roll of Honour" (details from the Commonwealth War Graves Commission)
Wireman, Ronald William Bridges.  Royal Navy.  Aged 22.  Lost with H.M.S. Hood. 24th May 1941.  1st Bloxham Scout Group.
P/MX 62163, Son of George and Mabel Bridges, of Bloxham, Oxfordshire, Remembered with Honour. Portsmouth Navel Memorial.
H.M.S. Hood was part of a fleet hunting the German Battleship the Bismarck which fired on the Hood.  The Hood sank in about three minutes, taking 1,415 men with her. Only three of her crew survived to be rescued.  The Bismarck was later sunk that day.
The following information was found by Peter Ford of the International Badger Club in the Gilwell records.
                                                            HMS Hood
                                              The German Flagship Bismarck

1945

By the end of World War II the only Scout Groups still operating were 1st Banbury (but only a Wolf Cub Pack), 3rd Banbury Scout Troop, 2nd Bloxham (All Saints), 1st Wardington & 1st Sibford.

1949
The following information was found by Peter Ford of the International Badger Club in the 1949 "Oxfordshire Boy Scouts Association Year book 1949"
1st Bloxham  Reg. No..... (not shown, thought to be 5809) 
(Open) i.e. not sponsored
Scarf: Green
H.Q.: Helen Hind Hall, Bloxham.
Meetings: Troop: 7.0 - 9.0 p.m., Wednesdays.
G.S.M.;  F. Mawle, 13 Council Houses, Bloxham.
2nd Bloxham (All Saints School)  Reg. No. 5810
(Sponsored)
Scarf: Black & White
H.Q.: All Saints School. Bloxham.
Meetings: Summer: 4.30 - 6.0 p.m., Thursday.
                Winter: 2.30 - 4.0 pm., Thursday.
                All the Year: 12.20 - 1.15, Monday
G.S.M.;  G.M. Bolton, All Saints School, Bloxham.
A.S.M.; C. Armour, All Saints School, Bloxham.
1954

Between 1946 and 1954, 1st Banbury closed, 1st Sibford closed as did Wardingtons Sea Scouts and this left only 3rd Banbury and 2nd Bloxham (All Saints) that had survived the war.

The 1960’s
1965
The following information was found by Peter Ford of the International Badger Club in the Gilwell records.

In the 1960's Presumably after 1965 "The three district school based groups closed, these were 3rd Banbury, 2nd Bloxham and 2nd Sibford."

1969 Possible reformation of 1st Bloxham Group?

Scouts?

SL: Rod Wallington?

GSL: Mr Alan Wild?

1970
1st Banbury Group restarted.
October.  1st Banbury is split into two Groups 4th Banbury & 6th Banbury
1970-71
The following information was found by Peter Ford of the International Badger Club in the Gilwell records.
 
Cubs (24 boys, Red, White, Blue & Green six)

Scouts

SL: Rod Wallington

GSL: Mr Alan Wild

1971-72

Scouts

SL: Rod Wallington
GSL: Mr Alan Wild

1972-73

Scouts

SL: Rod Wallington
GSL: Mr Alan Wild

1973-74

Cubs

Scouts

SL: Rod Wallington
GSL: Mr Alan Wild

1974-75

Cubs

Scouts

SL: Rod Wallington

GSL: Mr Alan Wild

1975-76

Cubs

Scouts

SL: Rod Wallington

Group

GSL: Mr Alan Wild

Treasurer: Mr A.J. Stickings

1976-77

Cubs Tuesday Nights @ Methodist Hall

CL: Mr Ted Davies

Cubs Wednesday Nights @ Methodist Hall (started 1977) 24 boys.

2 Cub Camps (@ Swalcliffe Park School)

Scouts

SL: Rod Wallington

Summer Scout Camp nr Exeter in Devon

Group

GSL: Mr Alan Wild

Chairman: Mrs Wallington

1977-78

Cubs Tuesday Nights @ Methodist Hall

Cubs Wednesday Nights @ Methodist Hall

CSL: Mr Bernard Nasson

Camp @ Swalcliffe School 23rd -25th Sept

Scouts

SL: Rod Wallington

ASL: Ray Hitchens

Group

GSL: Mr Alan Wild

Chairman: Mike Doehren

Treasurer: Mr Rod Wallington and later Mr Tony Stickings

Secretary: Mrs Marie L Davis


The following letter was found by Peter Ford of the International Badger Club in the Gilwell records.



1978-79

Cubs Tuesday Pack

CSL: Jeff Talbot

ACSL: Eiffion Bennett

Cubs Wednesday Pack

CSL: Bernard Nason

ACSL: Ray Hitchens

Scouts

SL: Ted Davis

ASL: Ray Hichens

Venture Scouts

VSL: Rod Wallington

Group

GSL: Alan T Wild

Secretary: Mrs Marie L Davis

Chairman: M Doehren

Treasurer: Mr A Stickings

Events

12th-14th May 1978. The Chief Scout Visits Broughton Castle for the Oxfordshire County Rally (£1 camp fees include a Camp Badge, which is the passport to the camp). Cubs 50p for the day (14th) including a passport badge.

1979-80

Cubs Tuesday Nights 6.45 to 8.15 @ Methodist Hall

Cubs Wednesday Nights 6.45 to 8.15 @ Methodist Hall

District Camp May

Camp @ Swalcliffe June, 20 boys

Camp (W.E.?) September, 15 boys

Scouts Tuesday Nights 7.30 to 9pm @ Methodist Hall

Group

Chairman of Cub/Scouts Parents Committee: G.Bell

Acting Secretary: Mrs M R Kershaw

Group Scout Leader: Alan Wild

Treasurer: Mr Tony Stickings

Secretary: Mrs Marie L Davis & Later Rosemary Jackson

1980-81

Cubs Tuesday Nights 6.45 to 8.15 @ Methodist Hall

Cubs Wednesday Nights 6.45 to 8.15 @ Methodist Hall

District Camp @ Horley 12th 14th June, 19 boys, 2 Scouts, 3 Leaders

Scouts Tuesday Nights 7.30 to 9pm @ Methodist Hall

Group

GSL: Alan T Wild

Secretary: Rosemary Jackson

1981-82

Cubs Tuesday nights

Cubs Wednesday Nights

Group

GSL: Alan T Wild

Secretary: Rosemary Jackson

1982-83

Cubs Tuesday nights

CSL: Mrs E Bell

Cubs Wednesday Nights

CSL: Mr B Nason

Scouts (from Sept)

SL: Mr J Taylor

Camp @ Swalcliffe July, 2 days, 12 boys

Mafeking (event?) August, 3 days, 7 boys

Group

GSL: Alan Wild

Secretary: Mrs R Jackson

1983-84

Cubs Tuesday nights

CSL: Mrs E Bell

ACSL: Sarah Howlett

Cubs Wednesday Nights

CSL: Mr B Nason

Scouts

SL: Mr J Taylor

ASL: Richard Brown

Camp @ Swalcliffe July, 4 days, 10 boys.

Group

GSL: Alan T Wild

Chairman: George Dow @ later Mr J Gardner

Secretary: Rosemary Jackson @ later Mrs Sue Jones

Treasurer: Mr A Stickings

1984-85

Cubs Tues

CSL: Mrs Elaine Bell

ACSL: Sarah Howlett (leaves later in the year)

Cubs Wed

CSL: Mr Bernard Nason (retired as Akela at the end of July)

Scouts (20 boys)

SL: J M Taylor

Group

GSL: Alan T Wild

Chairman: Mr John Gardener

Secretary: Mrs Sue Jones

Rep for Scouts: Mr Peter Timms

Rep for Wed Cubs: Mr John. Nason

Rep for Tues Cubs: Mrs Barbara Rickard

Treasurer: Mr Anthony Stickings

1985-86

Cubs Tuesdays

Cubs Wednesdays

CSL: John Gandier

Camp: District Cub Camp @ Horley 17-19th May

Scouts (28 boys)

SL: J M Taylor

Camp (1 week) @ Chirk (Wales) 12 boys.

Group

Group Scout Leader: Alan Wild

Secretary: Mrs Gloria .W. Lester

Chairman: Dave. A. Broughall

Events:

Cub & Scout visit to the R.A.F. Museum @ Henden Sat 19th April

1986-87

Cubs Tuesdays

Cubs Wednesdays

CSL: Sandra Williams

Scouts (26 Boys)

SL: Mr J Taylor

Weekend Camp @ Great Tew

Group

GSL: Alan Wild

Secretary: Mrs G Lester & later Mrs Sue Rodd

Treasurer: Mr (Anthony) Tony Stickings

Chairman: Mr Dave Broughhall & then Mr John Morley

1987-88

Cubs

CSL: Mrs E Bell

CSL: Mrs S Williams

Scouts

SL: Mr J Taylor

Group

GSL: Alan Wild

Secretary: Mrs S Rodd & later Mrs G Lester

Chairman: Mr J Morley

Treasurer: Mr A Stickings

1988-89

Cubs

Scouts

1989-90

Cubs

Scouts

1990-91

Cubs

Scouts

1991-92

Cubs

Scouts

1992-93

Cubs

Scouts

Camp @ Blenheim 15 boys, 4 leaders, 1 helper

1993-94

1994-95

1995-96

1996-97

1997-98

1998-99

1999-2000

2000-01

2001-02

2002-03

2003-04

Cubs (ended this year)

CSL: Paul Clark

ACSL: Ted ?

2004-05

Scouts (started again this year) Wednesdays

SL: Graham Duckworth ASL: Stephen Haynes

April Hike to Horley Camp site

Malvern Hills Hike & Camp (Easter)

Group - GSL Kate Broome

2005-06

Beavers (Started this year) Wednesdays

BSL: Kate Broome

Scouts SL: Graham Duckworth ASL: Stephen Haynes

District Aqua Camp

2 Scout get through the selection process for the World Scout Jamboree 2007 (UK).

Group GSL: Kate Broome, Treasurer: Melanie Rayner, Secretary: Helen Shaw

July Group Camp @ Horley

2006-07

Beavers

Cubs (Started again this year) Thursday Nights CSL: Clare Wood, Helper: Brian Piper, Helper: Natalie Warlow

Scouts: Graham Duckworth ASL: Stephen Haynes

CPCW

Troop Survival Camp at Bearly Woods nr Stratford

July: 2 Scouts on the 21st World Scout Jamboree (Essex - UK) visited by 3 Scouts & 2 Scout leaders.  Paul Clark ex Cub Leader is part of the entertainment on stage.

Group - GSL Kate Broome

May: District Centenary Camp @ Sibford School (in a very bad storm)

Group Camp @ Youlbury, July

2007-08

Beavers - BSL: Kate Broome

 Cubs CSL: Clare Wood, ACSL: Natalie Warlow, Helper: Bryan Piper

Scouts SL: Graham Duckworth, ASL: Stephen Haynes
County CPCW @ Youlbury

Troop Survival Skills Camp

Group

Group Camp

2008-09

Beavers - BSL: Kate Broome

Cubs CSL: Clare Wood, ACSL: Natalie Warlow, Helper: Bryan PiperBeavers

Scouts SL: Graham Duckworth, ASL: Stephen Haynes, ASL: Chris Lilley
County CPCW @ Youlbury

Group GSL: Kate Broome, Treasurer: Natalie Warlow

2009-10

Beavers BSL: Kate Broome

Cubs CSL: Clare Wood, ACSL: Natalie Warlow

Scouts SL: Graham Duckworth, ASL: Chris Lilley, Helper: Tracey Hilson
District Survival Camp @ Horley
County Aquacamp
County CPCW @ Youlbury
Group GSL: Kate Broome, Treasurer: Natalie Warlow
District BBC Camp @ Horley

 2010-11

Beavers BSL: Kate Broome

Cubs CSL: Clare Wood, ACSL: Natalie Warlow

Scouts SL: Graham Duckworth, ASL: Chris Lilley, Helper: Tracey Hilson
County CPCW @ Youlbury
Group GSL: Kate Broome, Treasurer: Natalie Warlow
Visit to PRO-DRIVE in Banbury (Jan 2011)

2011-12

Beavers BSL: Kate Broome

Cubs CSL: Clare Wood, ACSL: Natalie Warlow

Scouts SL: Graham Duckworth, ASL: Chris Lilley, Helper: Tracey Hilson
County Aquacamp
County CPCW @ Youlbury
Winter Camp @ Gilwell Jan 2012
Group GSL: Kate Broome, Treasurer: Natalie Warlow
Group camp at Youlbury June

2012-13

Beavers BSL: Kate Broome

Cubs CSL: Clare Wood, ACSL: Natalie Warlow

Scouts SL: Graham Duckworth, ASL: Chris Lilley, Helper: Tracey Hilson
County CPCW @ Youlbury
Winter Camp @ Gilwell Jan 2013
Group GSL: Kate Broome, Treasurer: Natalie Warlow
 
2013-14
 

Beavers BSL: Kate Broome

Cubs CSL: Clare Wood, ACSL: Natalie Warlow

Scouts SL: Graham Duckworth, ASL: Chris Lilley, Helper: Tracey Hilson

Winter Camp @ Gilwell (Jan 2014)

County Aquacamp

County CPCW @ Horley

Group GSL: Kate Broome, Treasurer: Natalie Warlow

Group Camp at Phazels Wood, (March 2014).
 
2014-2015
 

Beavers BSL: Kate Broome

Cubs CSL: Clare Wood, ACSL: Natalie Warlow

Scouts SL: Graham Duckworth, ASL: Chris Lilley, Helper: Tracey Hilson

County CPCW @ Horley (Oct 2014)

Winter Camp @ Gilwell (Jan 2015)

Under 12 1/2's come 2nd and over 14 1/2's come 5th (with a two person team) for an overall 3rd in the North Oxfordshire Scout Swimming Gala in (Feb 2015).

Group GSL: Kate Broome, Treasurer: Natalie Warlow

2015-2016
 

Beavers BSL: Natalie Warlow

Cubs CSL: Kate Broome, ACSL: Ray Guzenda

Scouts Graham Duckworth, Helper: Natalie Dyer

County CPCW @ Horley (Oct 2015)

Winter Camp @ Gilwell (Jan 2016)

Under 12 1/2's come joint first in the North Oxfordshire Scout Swimming Gala in (Feb 2016).

Group - GSL: Kate Broome, Group Chairman: Chris Lilley, Treasurer: Natalie Warlow
AGM (@ Horley): Sept

2016-2017
 

Beavers  BSL's: Jon Clinkard, Gareth Thomas & Helper: Shelley Wood

Cubs CSL: Kate Broome, ACSL: Ray Guzenda

Scouts

Scouts SL:Graham Duckworth (part of the Oxfordshire Unit for the World Jamboree 2019), ASL: Simon Webb Helper: Natalie Dyer

AGM & Scout Troop Camp (@ Horley): Sept (Scouts camp after the Friday AGM and train for CPCW on Saturday)

County CPCW @ Horley (Oct 2016)

Winter Camp @ Gilwell (Jan 2017)

2 Scouts gain their Chief Scouts Gold Award and the same two girls gain places on the County's expedition to Norway in 2018 (by then they will have joined Explorers)

The team of under 14 1/2's come 6th in the North Oxfordshire Scout Swimming Gala in (Feb 2017).

County "Oxonjam" 4 day camp @ Blenheim Palace is attended by Cubs, Scouts (camping) & Beavers (as day visitors). (26th -29th May)

Group - GSL: Kate Broome, Group Chairman: Chris Lilley, Treasurer: Natalie Warlow


2017-2018
 

Beavers

Cubs

Scouts

Scouts SL: Graham Duckworth, ASL: Simon Webb Helper: Natalie Dyer

AGM & Scout Troop Camp (@ Horley): Sept (Scouts camp after the Friday AGM and train for CPCW on Saturday & Sunday)

Group


Comments